Egy könnyed, kis szösszenetet szerettem volna írni a KIDS-ről, s nem egy vitaindítót… De sebaj! :)
Több dolog is szóba jött, amire szeretnék reagálni.
1, Koedukált? Nem koedukált?
Érdekes kérdés. Nagyon sokan nem bírnák az egynemű légkört. Ez tény. De a legtöbben ki sem próbálnák. Nincs ezzel sem semmi baj. Járjanak csak vegyes sulikba, hiszen azok között is rendkívül sok, igazán elismert akad. Viszont ott vannak azok, akik bírták, bírják, s bírni fogják. Ők sem kevesebbek ezáltal. Nem szabályzatilag rosszabb iskolát választottak, hanem másabbat, mint az átlag.
Szerintem senki sem úgy bök egy gimnáziumra, hogy akkor most azért oda, mert az nem koedukált. Így jön. De azt a konzekvenciát sikerült levonnom pályafutásom alatt, hogy általánosságban a nem koedukált iskolák tanulói jobban szeretik, jobban kötődnek intézményükhöz, mint a vegyeseké.
2, Erősebb iskola? Gyengébb iskola?
Ahogy a világi gimnáziumoknál, úgy a katolikusok között is van mind a kettőből.
(Ahogy kedvesen megkaptuk, az én szeretett Szent Imrém a gyengébbek közzé tartozik. Bármikor jöhetnék a számokkal, statisztikákkal, arányokkal, eredményekkel stb, hogy ezt cáfoljam. De most inkább hagyjuk!)
Mehet itt a vita hetekig, viszont az alátámasztott tény, hogy Magyarország legjobb továbbtanulási statisztikáival rendelkező katolikus gimnáziuma a Pannonhalmi Bencés Gimnázium. Hogy miért? Kérdezzétek az illetékeseket, akik már felsorakoztak a blog kommentelői között. :) Valószínűleg nem kizárólag azért van ez így, mert fiúiskola. Részekből tevődik össze az egész!
3, Úrikölykök? Szegénykölykök?
Na, ez az, amin a legjobban meglepődtem. Akik ezt említették, azoktól kérdezem. Ez, hogy működik? Szerintük van tandíj az említett helyeken? A jelentkezési lapok mellé a szülők jövedelemigazolását is be kell nyújtani? A felvételi elbeszélgetésnél a tanárok az iránt érdeklődnek, hogy hány autó van a család tulajdonában? Én nem tudom. Lehet. Bár szerintem, akkor a pannonhalmi gimnáziumon, és az apátságon is jobban látszana a sok bőkezű adakozó jelenléte, s nem például csokoládékészítéssel próbálnák fenntartani magukat. A Svetits esetében meg még abszurdabbnak tartom az általánosítást. Nekem több ismerősöm is odajárt, s egyikükre sem volt jellemző a pénzben dúskálás, és az elkényeztetettség, ahogy erről már virág és Csibi is írt.
Csórók és vagyonosak egyforma arányban lelhetőek fel egyházi, és világi iskolákban. Az igazán gazdagok, s azok, akik azt akarják, hogy mások tudják, hogy ők igazán gazdagok, általában magániskolákba íratják a gyermekeiket. Tegyék! DE! A ’magán’ szó nem egyenlő a ’katolikus’-sal!!!
A hozzászólásokat nézegetve úgy döntöttem, hogy mivel nagyon érdekel titeket ez az egész katolikus gimnáziumok így, katolikus gimnáziumok úgy téma, várható lesz hasonló bejegyzés. Nem tudom, hogy mikor (a vizsgaidőszak miatt :P), de lesz! :D
Legfrissebb hozzászólások