Igen érdekes dolgok születtek a technika fejlődésével az oktatásban. Ide tartozik a távoktatás is. Azt, hogy ez pontosan mit is jelent egy cikk segítségével szeretném bemutatni.
A távoktatás a közhiedelemmel ellentétben nem azt jelenti, hogy a tanár és a tanuló közt nagy a távolság, vagy hogy telekommunikációs eszközön át folyik az oktatás. A távoktatás alapvető jellemzője, hogy a tanárt egy speciális módon megírt tankönyv vagy oktatószoftver helyettesíti. Ezt természetesen kiegészíthetik az email és a web lehetőségeit kiaknázó online kommunikációs csatornák.
A távoktatás, mint módszer minden olyan ismeretanyag átadására alkalmas, mely nem igényel műhelyben történő közvetlen és hosszú időtartamú gyakorlatot. A tanuló a nap és a hét bármely szakában tanulhat, és ha problémája van, konzultálhat a segítő tanárral. Ő azonban hagyományos értelemben nem tanít, csak rávezet a megoldásra, ösztönöz, biztat, esetleg helyesbíti a tévedéseket. Ez az oktatási forma tehát feltételezi a tanuló nagyfokú önállóságát és a tanulás iránti erős motivációt.
Éppen ezért a távoktatás módszere elsősorban a felnőttoktatásban, a posztgraduális programokban, szakmai továbbképzésben alkalmazható. Magyarországon több egyetem ill. főiskola keretei között szerezhető távoktatás formájában felsőfokú végzettség, de szép számban találhatunk középfokú tanfolyamokat is, a gazdaképzőtől a vállalkozási tanfolyamig, a nyelvoktatástól a számítógépes oktatásig. (http://www.tavmunkainfo.hu/tavoktatas.htm)
Persze arról nagyon sokat lehetne beszélni, hogy a nappali képzés vagy a távoktatás ad nagyobb felkészültséget a tanulóknak. Erről nagyon megoszlanak a vélemények.
Legfrissebb hozzászólások